Language:
Domů Začínáme s Laboklinem Ceníky pro chovatele Genetické choroby Délka / barva srsti Identita / Původ Určení pohlaví u ptáků Žádanky kontakt Spolupracující organizace
Hypertrofická kardiomyopatie (HCM)

 

Nemoc

 

Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) je klinicky heterogenní onemocnění myokardu a je nejčastějším onemocněním srdce u domácích koček. HCM je charakteristická zvětšením hmotnosti levé komory v důsledku zesílení stěny levé komory, hypertrofií papilárních svalů a systolických pohybem mitrální chlopně. Hypertrofie levé srdeční komory vyúsťuje v srdeční slabost a nakonec v srdeční selhání. K smrti v důsledku HCM může dojít třemi mechanismy (I) náhlá smrt s arytmií a ventrikulární fibrilací, (II) srdeční selhání s tachykardií, zrychleným dýcháním, dušností, pulmonálním edémem a pleurální efuzí nebo (III) utvářením trombů. Tromby se mohou tvořit v levé síni v důsledku abnormální cirkulace krve, nebo v srdeční komoře v důsledku vážné hypertrofie a srdeční slabosti. Síňové tromby se mohou uvolnit a postihnout arteriální krevní cirkulaci. Stávají se tím příčinou kongesce krve ve větvení pánevních a bércových tepen a tím způsobují ochrnutí pánevních končetin. Echokardiografické vyšetření je dosud jediným diagnostickým vyšetřením pro toto onemocnění. Nicméně může pouze identifikovat postižené kočky, které se již prezentují úvodními příznaky HCM.

 

Plemena koček

Mainská mývalí kočka a Ragdoll

Způsob dědičnosti

autosomálně - dominantní

Délka vyšetření

3-5 dní po doručení vzorku do laboratoře

Materiál

DNA vzorek odebraný z EDTA krve nebo slizničního bukálního stěru. Požadované tampóny pro stěr možno objednat zdarma. (žádanka na stěrové tampóny zde: Objednávací formulář na genetický materiál.). Pokud se zasílá stěrový tampón, může se stát, že získaný genetický materiál nebude dostatečný pro provedení testu. V těchto případech je vhodnější zaslat EDTA krev.

Postup testování

Své vzorky prosím zasílejte spolu s formulářem pro genetické testy. Výsledky budou předány dle možností poštou, faxem či emailem. Platbu lze provést kreditní kartou nebo bankovním převodem.

Slevy pro chovatelské kluby lze uplatnit na základě kopie členské karty zaslané spolu příslušnými vzorky. Z administrativních důvodů nelze fakturovanou částku následně změnit.

 

Otázky?

kontaktujte prosím náš tým molekulární biologie pro další otázky


LABOKLIN GmbH und Co.KG
Steubenstraße 4
D-97688 Bad Kissingen

Tel. 0971 /72020 nebo Fax: 0971 / 7202995
Email: labogen
laboklin.de