Language:
Domů Začínáme s Laboklinem Ceníky pro chovatele Genetické choroby Délka / barva srsti Identita / Původ Určení pohlaví u ptáků Žádanky kontakt Spolupracující organizace
 

Deficience pyruvátkinázy (deficience PK)

Nemoc

Pyruvátkináza (PK) je rozhodující enzym v anaerobní glykolýze pro vznik energie v erytrocytech. Pokud mají erytrocyty deficitní PK, nejsou schopny udržet normální buněčný metabolismus a jsou předčasně ničeny. Tato nedostatečnost se projevuje jako hemolytická anémie různé závažnosti se silnou regenerační odpovědí.

Toto onemocnění se liší u koček a psů tím, že postižené kočky mohou mít normální průběh života, pouze se u nich občasně vyskytne anémie. Zároveň se nezdá, že by se u nich rozvíjela osteoskleróza nebo selhání jater. Klinické příznaky onemocnění odrážejí stav anémie a zahrnují intoleranci zátěže, slabost, srdeční šelest a splenomegalii.

 

Plemena koček

Habešská, Somálská, Ocicat, Bengálská , Singapurská

Způsob dědičnosti

autosomálně recesivní

Délka trvání testu

3-5 dní po obdržení vzorku laboratoří

 

Materiál

DNA vzorek odebraný z EDTA krve nebo slizničního bukálního stěru. Požadované tampóny pro stěr možno objednat zdarma. (žádanka na stěrové tampóny zde: Objednávací formulář na genetický materiál). Pokud se zasílá stěrový tampón, může se stát, že získaný genetický materiál nebude dostatečný pro provedení testu. V těchto případech je vhodnější zaslat EDTA krev.

 

Postup testování

 

Své vzorky prosím zasílejte spolu s formulářem pro genetické testy. Výsledky budou předány dle možností poštou, faxem či emailem. Platbu lze provést kreditní kartou nebo bankovním převodem.

Slevy pro chovatelské kluby lze uplatnit na základě kopie členské karty zaslané spolu příslušnými vzorky. Z administrativních důvodů nelze fakturovanou částku následně změnit.

 

Pro další otázky prosím kontaktujte náš molekulárně-biologický tým.

 

LABOKLIN GmbH und Co.KG
Steubenstraße 4
D-97688 Bad Kissingen

Tel. 0971 /72020 oder Fax: 0971 / 7202995
Email: labogenlaboklin.de