Language:
Domů Začínáme s Laboklinem Ceníky pro chovatele Genetické choroby Délka / barva srsti Identita / Původ Určení pohlaví u ptáků Žádanky kontakt Spolupracující organizace
Polycystické onemocnění (PKD) perských a perským příbuzných koček

 

Onemocnění

 

Polycystické onemocnění ledvin koček je dědičné onemocnění perských koček a jejich kříženců. Na celém světě je přibližně 38 % perských koček pozitivních na PKD, což je celkově 6 % všech koček. To dělá z této choroby vysoce prominentní dědičné onemocnění koček.

PKD způsobuje tvorbu hepatických a renálních cyst, též tekutinou vyplněných renálních cyst, obvykle vedoucích k renálnímu selhání.

Cystické ledviny se sporadicky vyskytují v různých populacích koček, ovšem brzký nástup a oboustranné postižení jsou významnými znaky dědičné formy.

Ledvinné cysty při PKD se tvoří časně, obecně do 12 měsíců věku, avšak k renálnímu selhání dochází později. Proto je PKD považována za renální chorobu s pozdním nástupem příznaků.

Přítomnost cystických ledvin se dá zjistit kolem 6. až 8. měsíce věku ultrasonografickým vyšetřením a postižení se většinou projeví kolem jednoho až dvou roků věku.

Průměrný věk vzniku renální dysfunkce (nikoliv selhání) u koček s PKD je 7 let. Proto kočky bez provedené zobrazovací diagnostiky zůstávají dlouho dobu bez zjištění PKD. Klinické příznaky jsou sice nespecifické, ale u koček s renální dysfunkcí časté: deprese, anorexie, nechutenství, polyurie, polydypsie, hmotnostní úbytek.

 

Plemeno

Ragdoll, Perská kočka a její kříženci

 

Způsob dědičnosti

autosomálně – dominantní

Délka vyšetření

3-5 dní po doručení vzorku do laboratoře

Materiál

DNA vzorek odebraný z EDTA krve nebo slizničního bukálního stěru. Požadované tampóny pro stěr možno objednat zdarma. (žádanka na stěrové tampóny zde: Objednávací formulář na genetický materiál.). Pokud se zasílá stěrový tampón, může se stát, že získaný genetický materiál nebude dostatečný pro provedení testu. V těchto případech je vhodnější zaslat EDTA krev.

 

Postup testování

Své vzorky prosím zasílejte spolu s formulářem pro genetické testy. Výsledky budou předány dle možností poštou, faxem či emailem. Platbu lze provést kreditní kartou nebo bankovním převodem.

Slevy pro chovatelské kluby lze uplatnit na základě kopie členské karty zaslané spolu příslušnými vzorky. Z administrativních důvodů nelze fakturovanou částku následně změnit.

 

Otázky?

kontaktujte prosím náš tým molekulární biologie pro další otázky


LABOKLIN GmbH und Co.KG
Steubenstraße 4
D-97688 Bad Kissingen

Tel. 0971 /72020 nebo Fax: 0971 / 7202995
Email: labogen
laboklin.de